ФАБРИКИТЕ РАБОТАТ СО ПОЛНА ПАРЕА: Борисов вели дека Бугарија „зад сцената“ извезува оружје во Украина

t

Бугарија од февруари неофицијално извезува оружје во Украина. Ова го изјави лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов во градот Шипка, а пренесуваат бугарските медиуми.

– Сѐ уште даваме многу оружје. Но, зад сцената, тајно спротивно на сето она што беше ветено од „Продолжуваме со промената“ Во бугарскиот парламент сега може да помине – имаме 60 пратеници, приближно 30 од МРФ, од ИТН, од „Демократска Бугарија“ – вели лидерот на ГЕРБ.

Според него, Бугарија мора веднаш да го направи тоа што го направи целиот демократски свет.

– Од февруари извезуваме многукратно повеќе оружје. Нашите фабрики за оружје работат на макс. Токму производите што ги користат во Украина. Им даваме оружје – истакнува Борисов.

Според поранешниот премиер, тоа се прави со знаење на БСП.

– БСП не случајно молчи, со нивниот потпис тоа се случува. Ова е нивно лицемерие и мора да си одат. Фабриките за оружје работат на макс. Ова не е тајна – рече Борисов.

Според поранешниот премиер, во бугарскиот парламент има мнозинство кое може да одлучи да испрати воена помош за Киев.

Бојко Борисов е убеден дека владата се подготвува да повлече уште еден заем од 2 милијарди лева.

Лидерот на ГЕРБ е дециден дека е „најкоректно“ за Бугарија е да оди на предвремени избори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Документи+Видео) Ова се доказите за соработката помеѓу…

Maкедонската јавнос е во шок по деталите…

Добри вести од соседството, пронајдена e Сара!…

Пронајдена е Сара П.(17) од Борча која…

Koнечно искрен политичар: Не верувајте на сѐ…

Не верувајте во сѐ што ви кажуваме.…

Не за џабе ја нарекуваат Белата Палата:…

Истакнат член на партијата и близок човек…

(Видео) ПЕРО АНТИЌ „МУ ГО ЧУВА ГРБОТ“…

Поранешниот прославен македонски кошаркар и актуелен претседател…