Објавено на:

„Фајненшл тајмс“: Г7 размислува за заем од 30 милијарди евра за Украина од замрзнатите руски средства!

t

Сојузниците на Вашингтон од Г7 го разгледуваат американскиот план итно да обезбеди десетици милијарди долари финансирање на Украина пред евентуалното враќање на Доналд Трамп во Белата куќа. Според планот, за кој ќе се разговара на самитот во јуни, Киев однапред би ги добил парите од заемот од Г7.

Заемот би бил обезбеден со идните профити генерирани од околу 350 милијарди долари руски средства кои се блокирани на Запад од почетокот на војната во Украина. Некои членки на Г7 не сакаа да го поддржат планот, но се премислија по дипломатскиот притисок од САД, пишува Фајненшл тајмс.

Поделбите околу тоа дали Украина може законски да добие дополнителен заем од 30 милијарди евра од вкупно 270 милијарди евра запленети руски државен имот, најверојатно ќе бидат објавени на состанокот на министрите за финансии на Г7 оваа недела во Италија. Во уште еден тест на политичка волја за Украина, САД собираат поддршка за планот, со пари наменети за помош за обнова на Украина или купување оружје.

Дебатата за тоа како да се стави на располагање замрзнатиот руски државен имот на Украина беснее повеќе од една година, при што поборниците за целосно замрзнување на имотот не успеаја да ги убедат гувернерите на централните банки или да добијат доволно поддршка во групата Г7, пишува Гардијан.

Предлозите за користење на државните средства како колатерал за заемот предизвикаа ретко несогласување меѓу САД и Германија. Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард минатата недела покрена правни и економски приговори за целосно замрзнување на имотот, но САД, со силна поддршка од ОК, се решени да се обидат да ги заобиколат тие приговори.

Лагард предупреди дека заплената ќе ја загрози идната стабилност на финансискиот систем, ќе го поткопа принципот на државниот имунитет и ќе ги наведе земјите со големи вишоци, како што се Кина и земјите од Персискиот залив, да ги избегнуваат западните резервни валути поради страв дека и нивните пари би можеле да бидат предмет. да заплени.

Сепак, пред собирот на лидерите на Г7, САД и Велика Британија тврдат дека наместо да даваат релативно мали суми како 500 милиони евра годишно од камата, би било подобро на Украина да и се даде заем или обврзница во вредност од околу 30 милијарди евра, со камата исплатена од добивката остварена од поголемите замрзнати средства.

Иницијаторите инсистираат на тврдењето дека правната наука во изминатата година дошла до заклучок дека може да се одземе имот, а да се одземе државниот имунитет, според доктрината за државни контрамерки. Исто така, се тврди дека ако замрзнувањето на средствата би ја оштетило довербата во еврото, тоа веќе би било забележливо до моментот кога средствата се замрзнат во 2022 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за…

Во Сенатот на САД е поднесен нацрт…

НАТО ѝ се закани на Кина со…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави…

Путин: Русија ќе продолжи да ја јакне…

Русија планира да продолжи да ја развива…

Стејт департментот изрази загриженост за можноста Русија…

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека можноста…

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…