Фајненшл Тајмс: Инвеститорите го избегнуваат доларот

t

Менаџерите со средства овој месец ги продаваат своите позиции со најбрзо темпо во една година, пишува весникот.

Инвеститорите ги продаваат позициите во американски долари по најбрза стапка во една година, бидејќи очекуваат пониски стапки следната година откако Федералните резерви на САД ќе ја завршат својата агресивна кампања за зголемување на каматните стапки, објави во петокот Financial Times.

Менаџерите со средства се подготвени да продадат 1,6% од нивните отворени позиции во долари овој месец, што е најголем месечен одлив од ноември минатата година, објави медиумот, повикувајќи се на State Street, една од најголемите светски компании за управување со средства.

Банката соопшти дека инвеститорите секојдневно остваруваат „значајни“ продажби откако на 3 ноември беа објавени послаби од очекуваните податоци за работните места во САД.

„Протоците во изминатите две недели укажуваат на брзо преиспитување на побарувачката на доларот“, рече Мајкл Меткалф, шеф на макро стратегија на Стејт Стрит. Тој додаде дека неодамнешните продажби на зелена валута го одбележаа разоткривањето на позицијата „невообичаено голема американска прекумерна тежина [долари]“.

„Инвеститорите мислат дека „ако [намалувањето на стапките] навистина ќе се испорача, тогаш не треба да чувам толку многу долари“.

Ноември ги означи најлошите месечни перформанси на американската валута во една година, при што експертите предвидуваат дека „продажбата од менаџерите на средства може да биде само почеток на долгорочниот тренд кај инвеститорите за намалување на изложеноста на американските средства“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фајненшл Тајмс: Инвеститорите го избегнуваат доларот

Менаџерите со средства овој месец ги продаваат…

Доларот ослабе, цените на нафтата пораснаа

Во Азија цените на акциите се зголемија,…

Курти ги кани француските инвеститори да инвестираат…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска на маргините…

Светската економија пред колапс! Што сакаше да…

Претседателката на Европската ценатрална банка го испеа…

Драстичен пад на доларот, зајакна еврото!

На глобалните пазари, вредноста на доларот во…