Објавено на:

ФБИ: Зголемување на заканувачката реторика кон Евреите и муслиманите по нападот на Хамас!

t

Претставници на ФБИ велат дека забележале зголемување на заканувачките реторики насочени и кон еврејската и муслиманската заедница во неделата по бруталните напади на Хамас во Израел.

Директорот Крис Вреј на брифинг со новинарите рече дека ФБИ брзо дејствува за да ги ублажи заканите и дека ФБИ не ја намалува можноста Хамас и другите групи да го искористат конфликтот на Блискиот Исток за да повикаат или планираат напади во САД.

Висок функционер на ФБИ, кој зборуваше под услов да остане анонимен според основните правила поставени од бирото, вели дека поголемиот дел од заканите на кои одговори ФБИ не се оценети како веродостојни. Но, официјалниот претставник рече дека ФБИ сепак ги сфаќа сериозно сите.

Покрај одговорот на зголемениот број закани, Вреј рече дека ФБИ исто така работи преку своето правно аташе во Тел Авив за да стори сé што може за да ги лоцира и идентификува Американците кои останаа непознати по нападите минатиот викенд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден: Прекин на огнот во Газа е…

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави во саботата…

Хамас ја презеде одговорноста за нападот на…

Вооруженото крило на палестинската милитантна група Хамас,…

Блинкен го повика Хамас да го прифати…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска го…

Директорот на ФБИ: „ТикТок“ е проблем за…

Директорот на ФБИ, Кристофер Реј изјави дека…

„Шпигел“: Во Бугарија откриено складиште за оружје…

Бугарските истражни органи откриле складиште со оружје…