Објавено на:

Феноменот „вселенска медуза“ забележан над Русија!

t

По лансирањето на ракетата-носач Сојуз од космодромот Плесецк во областа Архангелск, на небото е забележан феномен наречен „вселенска медуза“, објави Роскосмос.


Компанијата објави фотографија на која се гледа феномен директно поврзан со лансирање на вселенски ракети на небото над космодромот и се објаснува со рефлексијата на светлината од издувните гасови на ракетата, делумно дисперзирани во атмосферата пред зори или по зајдисонце.

Корисниците на социјалните мрежи известуваат дека „вселенската медуза“ е видена во регионите Ленинград и Вологда, како и во Карелија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за…

Во Сенатот на САД е поднесен нацрт…

НАТО ѝ се закани на Кина со…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави…

Путин: Русија ќе продолжи да ја јакне…

Русија планира да продолжи да ја развива…

Стејт департментот изрази загриженост за можноста Русија…

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека можноста…

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…