Фестим Халили на местото на Коста Петров во Фондот за иновации

t

По оставката на Коста Петров од директорската позиција во Фондот за иновации и технолошки развој, Владата на денешната седница назначи нов в.д. директор. За прв човек на Фондот е именуван Фестим Халили, кој претходно беше директор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура и на Националната радиодифузија. Краток период за време на политичката криза во 2016, Халили како кадар на ДУИ беше избран и за вицепремиер задолжен за европски прашања.

Претходниот директор Петров повлекувањето го најави на 23 декември, а на чело на Фондот беше околу 14 месеци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Во живо) Отварање на бугарскиот културно-информативен центар…

Следете го во живо отварањето на новиот…

Добро утро со Инфомакс: Денешните историски докажувања…

Ѓорче Петров е македонски професор, публицист, историчар,…

Зајкова: Државава нема друга алтернатива освен ЕУ

Немаме веќе ниту време, ниту генерации за…

Добро утро со Инфомакс: Ќе ја оставиме…

На тројца комити, еден кодош, или во…

Маричиќ бара ЕУ да направи јасен план…

Сега е најважно што побрзо ЕУ да…