Објавено на:

Финале на Евровизија вечерва во Ливерпул: Картите за ВИП ложата изнесуваат неверојатни 4.260 евра

t

Вечерва во Ливерпул ќе се одржи финалето на 67-то издание на Евровизија, под мотото ,,Обединети од музика”.

Настанот ќе започне со настапот на Австрија, а учествуваат 26 земји. Од регионот, Србија настапува 5-та, Албанија 10-та, а Хрватска 25-та по ред. Македонија, како и Бугарија и Црна Гора нема да учествуват поради економската криза и големите трошоци за учество. Ваква одлука МРТ донесе минатата година.

Според последните резултати во обложувалниците, фаворит е Шведска и претставничката Лорин, со дури 52 проценти шанси за победа. Таа беше евровизиска победничка и во 2012 година.

Зад неа се Финска и Украина.

Минатата година на Евровизија победи Украина, но поради војната не беше во можност да биде организатор, па место неа домаќин е Ливерпул, односно Велика Британија.

МРТ1 ќе врши директен пренос на финалето на Евровизија со почеток од 21 часот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Евровизија 2024 ја надмина секоја оргија…

Овогодинешниот избор за песна на Евровизија „ја…

Швајцарија победи на Евровизија 2024, Немо ја…

Заврши финалето на 68. Избор за песна на…

Нова драма на Евровизија: Холанѓаните го бојкотираат…

Нема крај на драмата и бојкотите во…

Српската претставничка на Евровизија: Горда сум што…

Годинешниот евровизиски фаворит на Србија е Теодора…

Протест во Малме поради Израел: „Евровизија го…

Голем протест се одржува на главниот плоштад…