Објавено на:

Финските компании си заминуваат од Русија: Огромни суми пари ќе престанат да се влеваат во руската економија

t

Финските компании ја напуштаат Русија во знак на протест поради нејзините дејствија во Украина, а многумина велат дека санкциите наметнати на Москва од Запад негативно ќе се одразат на нивниот бизнис.

Во последните 24 часа Валио, Паулиг и Фазер најавија заминување од рускиот пазар.

Велејќи дека Валио силно го осудува рускиот воен напад врз Украина, претседателката и извршен директор Аника Хурме објасни дека производителот на млечни производи „нема етички предуслови да продолжи да работи во Русија“ и затоа ја прекинува работата во земјата.

Valio вработува околу 400 луѓе во Русија, а годишниот обрт на нејзините операции во Русија изнесува приближно 85 милиони евра.

Компанијата за храна и пијалаци Паулиг, која вработува околу 200 луѓе во Русија, исто така во понеделникот објави дека се повлекува од земјата, велејќи дека потегот ќе биде направен „со должно внимание на вработените, клиентите и локалното законодавство на Паулиг“.

Производителот на пекарски и кондиторски производи Фазер, кој вработува приближно 2.300 луѓе во Русија, во неделата објави дека „не гледа друго решение освен излез од Русија“.

„Рускиот напад врз Украина е акт на агресија кој има трагични последици низ целиот регион“, рече претседателот и извршен директор на Fazer Group Кристоф Вицтум.

Во 2021 година, руската нето-продажба изнесуваше приближно 157 милиони евра – 13% од вкупниот износ на Fazer, соопшти компанијата.
Најавите следуваат по слични изјави на бројни меѓународни компании кои ја напуштија Русија поради ситуацијата во Украина.

Според истражувањето спроведено на 2 март од страна на Централната стопанска комора на Финска, санкциите наметнати на Русија од Запад би можеле да погодат речиси 90% од финските извозни компании. Само 3,6 отсто од анкетираните изјавиле дека санкциите ќе имаат позитивно влијание врз бизнисот на нивната компанија.

Околу 24 отсто од 125 компании кои учествуваа во истражувањето изјавија дека влијанието на санкциите е значајно за нив. Анкетата покажува дека најголема грижа за компаниите се санкциите за банкарскиот сектор и проблемите со платните трансакции. Околу 39 отсто од испитаниците рекле дека санкциите ќе имаат значително влијание врз нивната перспектива, а повеќе од 15 отсто рекле дека, според нивните проценки, нивниот извоз ќе се намали во 2022 година во споредба со претходната година.

Сепак, 56% од компаниите проценуваат дека извозот во целина ќе порасне или значително или некако оваа година во однос на лани. За огромното мнозинство од испитаниците (81%), руската трговија учествува со помалку од 11% од нето-продажбите, а само 7% од компаниите имаат повеќе од една четвртина од нивниот промет во руската трговија.

„Иако Русија беше важен пазар за некои фински компании, главната пазарна област за повеќето од нив е некаде на друго место“, рече директорката за меѓународни односи во Централната стопанска комора Ленита Тоивака.

Русија го објасни својот напад врз Украина со итната потреба да се „демилитаризира“ Украина, да се заштитат републиките во Донбас и да се брани сопствената национална безбедност наспроти ширењето на НАТО кон исток. Западот одговори на офанзивата со воведување остри санкции кон Москва, насочени кон различни сектори на руската економија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…