Фон дер Лајен, Де Кроа, Мелони и Трудо денеска во посета на Украина

t

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во Киев, по повод одбележувањето на двегодишнината од руската агресија врз Украина, и италијанскиот премиер Џорџо Мелони, белгискиот премиер Александре де Кроа и канадскиот премиер. Во таа земја пристигна и министерот Џастин Трудо.

Лајен во објава на платформата Х напиша дека Европската унија цврсто стои на Украина додека, како што наведе, таа земја конечно не се ослободи.

„Во Киев на комеморацијата на двегодишнината од војната на Русија против Украина. И во чест на извонредниот отпор на украинскиот народ. Повеќе од кога било, ние цврсто стоиме со Украина. Финансиски, економски, воен, морален. Додека земјата конечно не се ослободи“, изјави Фон дер Лајен.

По повод двегодишнината од војната, во Киев е и италијанскиот премиер Џорџија Мелони, која како претседавач на групата Г7 ќе одржи видео конференција на Г7 на која ќе зборува и украинскиот претседател Володимир Зеленски, Анса пренесува Танјуг.

Мелони пристигна во главниот град со истиот воз како претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, белгискиот премиер Александар Де Кроа, кој е ротирачки претседател на Советот на ЕУ и канадскиот премиер Џастин Трудо, а од безбедносни причини дури сега беше објавено дека пристигнале во Киев, наведува италијанската агенција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стапи во сила законот за мобилизација во…

Во Украина стапи во сила оспоруваниот закон…

Фински функционер открива: Какво е расположението за…

Идејата за испраќање трупи за поддршка во…

Нова заканувачка изјава на Медведев: НАТО нѐ…

Во случај Украина да користи ракети со…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

Блинкен: Русија ќе мора да ѝ плати…

Највисокиот американски дипломат го извести украинскиот претседател…