Фон дер Лајен многу сака Балканот и Украина да влезат во ЕУ

t

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека Европската унија сака Западниот Балкан и Украина „да влезат во европското семејство, бидејќи припаѓаат на европското семејство“.

-Европа е изградена на демократски вредности и претставува мировен проект кој е единствен во светот“. И тоа е она кон целат Путин и другите автократи. И овде луѓето разбираат дека тоа ќе влијае на нивните животи, рече Фон дер Лајен на панелот на Конференцијата за безбедност во Минхен.

Според неа, процесот на пристапување во Европската унија, кој во моментов постои, е исклучително важен чекор и веќе „не може да има сиви зони“ во Европа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

68% од граѓаните би гласале ЗА членство…

68% од граѓаните на Република Македонија позитивно…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

Орбан: Јас сум единствен кој се бори…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека тој…

Ексклузивно писмо: Франција, Италија и Германија го…

Чекорите што ги презеде Косово не ги…

Амбасадорите на ЕУ се согласија да забранат…

Амбасадорите на Европската унија се согласија да…