Објавено на:

Форбс ја именуваше добитничката на наградата „најмоќна жена“

t

Поддршката на Урсула фон дер Лајен за Украина ја натера да го заземе местото втора година по ред.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен е прогласена за „најмоќна жена на светот“ од страна на магазинот Форбс втора година по ред. Таа ја победи конкуренцијата на шефицата на Европската централна банка Кристин Лагард и американскиот потпретседател Камала Харис и го освои првото место.

Фон дер Лајен се искачи од осмото место на годишната листа во 2021 година на прво место во 2022 година, при што Форбс ја наведува нејзината „силна и решителна поддршка на Украина, како и нејзиното континуирано лидерство во носењето на Европа низ пандемијата на коронавирус“.

Нејзината поддршка за Украина беше наведена повторно оваа година, при што магазинот ја опишува како „една од најверните поддржувачи на Украина на Западот во услови на неиспровоцирана инвазија на Русија“.

За разлика од 2022 година, фон дер Лајен оваа година не доби напис на тема, а Форбс едноставно ја именуваше на врвот на својата листа во средата и ја ажурираше биографијата за неа.

Фон дер Лајен беше министер за одбрана на Германија под канцеларката Ангела Меркел од 2013 до 2019 година.

Во декември 2019 година, таа стана првата жена што ја предводи Европската комисија, извршната власт на ЕУ. Додека таа доби пофалби од Форбс за предводникот на нацрт-законот за помош од коронавирус од 750 милијарди евра во 2020 година, таа беше критикувана од европските конзервативци за отворено задржување на дел од овие пари од Унгарија и Полска поради нивното одбивање да прифатат мигранти или да спроведат либерални реформи што ги бараше Брисел.

Кога руските трупи влегоа во Украина во февруари 2022 година, фон дер Лајен брзо се појави како еден од најгласните застапници на Киев на глобалната сцена. Под нејзино раководство, Европската комисија воведе речиси десетина пакети санкции за Москва и го ембаргоираше увозот на руска енергија, на штета на многу економии на ЕУ.

Фон дер Лајен и вети членство во ЕУ на Украина, и покрај тоа што повеќе земји-членки изразија загриженост за ужасните јавни финансии на Киев, тековниот вооружен конфликт со Русија и неконтролираната корупција. Таа, исто така, го надгледуваше драматичното проширување на Европскиот мировен фонд, еуфемистички именуван фонд што го користи комисијата за финансирање странски конфликти, имено оној во Украина.

Шефицата на Европската централна банка Кристин Лагард се најде на второто место на листата на Форбс, додека американската потпретседателка Камала Харис го зазеде третото место. Италијанскиот премиер Џорџија Мелони – уште еден цврст поддржувач на Киев – и поп-ѕвездата Тејлор Свифт се најдоа на четвртото и петтото место.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србите меѓу земји со најевтина струја во…

Електричната енергија е еден од највиталните ресурси…

„Форбс“: Новата руска летна офанзива ќе започне…

Летната руска офанзива ќе се претвори во…

Жена почина на паркинг во Кисела Вода!

На 19.02.2024 околу 11.30 часот во СВР…

Форбс ја именуваше добитничката на наградата „најмоќна…

Поддршката на Урсула фон дер Лајен за…

Во Битола приведена скопјанка барана со шест…

Денеска (21.11.2023) околу 17 часот полициски службеници…