Објавено на:

(Фото+Видео) Започна трилатералната средба на министрите за надворешни работи на Русија, Украина и Турција

t

Со посредување на Турција утринава започна трилатералниот состанок на министрите за надворешни работи на Русија, Украина и Турција, кој се одржува во турскиот град Анталија на маргините на Дипломатскиот форм во Анталија (ADF).

Трилатералната средба се одржува во хотелот „Регнум Карја“.

Војната на Русија против Украина, која започна на 24 февруари, предизвика меѓународна осуда и доведе до сериозни финансиски санкции против Москва. Податоците на Обединетите нации покажуваат дека околу два милиони луѓе ја напуштиле Украина во соседните земји.

Со цел да се запре руско-украинската војна, страните досега одржаа три рунди преговори во Белорусија, но несогласувањата продолжија. На последниот состанок беше договорен привремен прекин на огнот за евакуација на цивили.

Пред војната, како и по почетокот на руските напади, Турција се понуди да биде посредник за постигнување решение преку дијалогот меѓу Русија и Украина.

Како дел од овие иницијативи, претставниците на двете земји се договорија нивните министри за надворешни работи, со посредство на Турција, да се сретнат на маргините на Дипломатскиот форум во Анталија (АДФ).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЗНАМ откри кои ќе бидат новите министри…

Игор Филков, роден во 1979 година, е…

Земјотрес вечерва почуствуван во Македонија

Земјотрес со локална магнитуда од 2,4 степени…

Насилство: Жена крвнички нападната од својот сопруг,…

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе…

Германците СЕ ЗБОГУВАА СО РУСКИОТ ГАС?

Најголемиот германски снабдувач со гас Унипер објави…

КИНА ПРЕД САД: Продадени повеќе кинески отколку…

Минатата година за прв пат кинеските автомобилски…