Објавено на:

(Фото+Видео) Повеќе од 500 цивили повpeдени во Алмати, гopи резиденцијата на претседателот на Казахстан

t

Повеќе од 500 цивили, меѓу кои 130 жени и постари лица, беа повредени за време на немирите во Алмати, а пожар ја зафати и резиденцијата на казахстанскиот претседател и седиштето на градоначалникот во тој казахстански град.

– Градот денеска повторно беше нападнат од екстремисти. Се преземаат неопходни мерки за заштита на животот и безбедноста на граѓаните. Ги повикуваме оние што излегоа на улиците да се разотидат, изјави шефот на полициската управа во Алмати, Канат Тимерденов.

Според него, во протестите изгореле 120 возила, од кои 33 амбулантни и пожарникарскии, 120 продавници и трговски објекти, 180 угостителски објекти, а оштетени се околу 100 канцеларии.

И покрај прогласената вонредна состојба во Алмати синоќа, голем број демонстранти се уште се на улиците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски ги подбра властите: Неспособни сте, корумпирани…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Разорениот земјотресот…

ТРАГЕДИЈА ВО КАНАДА: Автобус удри во градинка,…

Градски автобус денеска удри во градинка во…

Зеленски: Велика Британија им помага на „украинските…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Лондон…

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со…

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и…

Имал потекло од Тетово: Блажевиќ двапати за…

Легендарниот хрватски тренер, Мирослав Блажевиќ, кој почина…