Објавено на:

(Фото+Видео) Повеќе од 500 цивили повpeдени во Алмати, гopи резиденцијата на претседателот на Казахстан

t

Повеќе од 500 цивили, меѓу кои 130 жени и постари лица, беа повредени за време на немирите во Алмати, а пожар ја зафати и резиденцијата на казахстанскиот претседател и седиштето на градоначалникот во тој казахстански град.

– Градот денеска повторно беше нападнат од екстремисти. Се преземаат неопходни мерки за заштита на животот и безбедноста на граѓаните. Ги повикуваме оние што излегоа на улиците да се разотидат, изјави шефот на полициската управа во Алмати, Канат Тимерденов.


Според него, во протестите изгореле 120 возила, од кои 33 амбулантни и пожарникарскии, 120 продавници и трговски објекти, 180 угостителски објекти, а оштетени се околу 100 канцеларии.

И покрај прогласената вонредна состојба во Алмати синоќа, голем број демонстранти се уште се на улиците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дали влегувањето на Украина и Грузија во…

Хистеријата во медиумите за намерите на Русија…

Партиска реорганизација: Проширување на Извршниот комитет и…

ВМРО-ДПМНЕ наскоро ќе има нов состав на…

Пак ја заобиколи Македонија: Гугл вложува милијарда…

Ова вложување на компанијата ќе и донесе…

Москва го прошири списокот на луѓе од…

Москва одлучи да ја прошири листата на…

Мицкоски: Техничката влада беше целосно нефункционална и…

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното…