(Фото+Видео) Политичка драма во Албанија: Разбиени вратите во седиштето на опозицијата – Бериша влезе насилно

t

Разбиени влезовите во седиштето на ДП – Бериша со маска влезе во седиштето


Блиндираните влезови во седиштето на Демократската партија на Албанија во Тирана се разбиени со тврди предмети од страна на призврзаниците на Сали Бериша, и во овие моменти Бериша  со маска влезе заедно со група приврзаници .  Засега не се знае што се случува внатре каде што е и претседатењлот на ДП Лулзим Баша .  На зазбивањето на дел на вчезови во сеиштето, следеше права војна  од страна на  протестантите кои се обидуваа да ги разбијат блиндираните врати и прозори  и заштитата која доаѓаше од внатре при што беше користен и солзавец од  внатрешниот дел на објектот. Има и повредени.

Албанскиот  претседатеl Илир Мета во кусото соопштение нагласува дека тој е многу загрижен  за настаните  и иатакнува дека право е да се протестира но на миран начин.

Албанското МВР информираше дека ја следи состојбата но до овој момент нема интервенирано.

Амбасадите на САД и ЕУ во Тирана укажаа дека треба веднаш да прекинат насилствата . Амбасадорката на САД Јури Ким изјави дека  секој кој ке примени насилство за тоа насилство ке одговара .

Видеото може да го погледнете тука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Градоначалничката Арсовска вечерва на увид во излевањето…

Градоначалничката на Град Скопје, Данел Арсовска со…

Прекумерно се испушта вода од ХЕЦ Матка,…

Поради сериозниот недостиг на електрична енергија, Владата…

Се огласи Лазаров: Невозможна мисија беше да…

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров,…

Израелска студија: Четвртата доза вaкцина пpoтив Ковид-19…

Медицинскиот центар Шеба во близина на Тел…

Владата прогласи kpизна состојба во снабдувањето со…

Владата на денешната втора седница донесе Одлука…