Објавено на:

(Фото) Британците во паника: Инфлацијата во Кралството достигна 30 годишен максимум!

t

Инфлацијата во Обединетото Кралство достигна 30-годишен максимум.

Зголемените трошоци за енергија, сметките за гориво и цените на храната го предизвикаа најголемиот притисок во последните децении, бидејќи британските потрошувачки цени се зголемија за 6,2% од февруари минатата година.

Податоците од Канцеларијата за национална статистика покажуваат дека инфлацијата расте – најбрзо од 1992 година – бидејќи товарот паѓа на домаќинствата во ОК

Само САД имаат повисока годишна стапка на инфлација меѓу земјите на Г7, при што цените на основните производи се зголемуваат поради конфликтот во Украина. Сметките за енергија се зголемени за речиси 25%, при што трошоците за храна се покачени насекаде.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рекордна инфлација во Еврозоната: Енергенсите “скокнале” за…

Инфлацијата во еврозоната во септември достигна нов…

Највисока од 1996-та година: Инфлацијата во Еврозоната…

Инфлацијата во еврозоната се забрза во септември,…

“Тешко нив”: Ковачевски вели европските земји имаат…

Ако погледнете во која било европска држава,…

На кое дереџе дојде Германија? Безбедносните органи…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…

Димовски ја попари Владата: Гарантирам дека инфлацијата…

Како Сојуз на синдикати на Македонија првин…