Објавено на:

(Фото + видео) Огромни колони возила пред бензинските пумпи во Бугарија – Возачите излегуваат на протест заради поскапувањето на горивата

t

На бензинските пумпи во Бугарија се создадоа огромни редици. Причина е гласина за поскапување на горивата од утре. Во Софија колоните се од 20-30 автомобили.
Огромни редици има и на бензинските пумпи низ северозападна Бугарија од Видин до Враца.

Возачите велат дека чекаат во редици за гориво поради огромниот скок на цените за тој ден и гласините дека наскоро нема да има гориво на бензинските пумпи.

Повторно денеска со спонтан протест беше затворен меѓународниот пат Е 79 кај Враца. Но, тоа траеше само четвртина час, бидејќи полициските патроли го ослободија движењето на колоните.

Незадоволството го предизвикува постојаното поскапување на горивата, кои на места во регионот денеска надминаа и 3 лева за литар. (околу 90 денари)

Луѓето се организираа само 2 часа на социјалните мрежи и се собираа на делницата меѓу Враца и Мездра. Тие го блокираа патот во двата правци и на тој начин го изразија своето незадоволство од она што се случува. Возачите се заканија дека ќе се соберат на протест и утре.

Линк до видеото:

https://www.vbox7.com/play:2217f482cb

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полицаец пронашол камена гробница од античко време…

Саркофаг (камена гробница) од античко римско време…

Нема Влада во Бугарија ни со вториот…

Веднаш ќе го вратиме мандатот на претседателот…

Ќучук: Северна Македонија мора да го спроведе…

Шенген, проширувањето и владеење на правото –…

Македонски концепт бара Муцунски да го раскине…

Националниот Комитет на политичката партија Македонски Концепт,…

Пратениците од бугарското Собрание одбија да направат…

Пратениците од бугарското Собрание од Привремената комисија…