(Фото) Внимавајте! Повторно стигнуваат лажни СМС пораки за погрешни пратки

t

Денеска повторно стигнуваат пораки со кој корисникот е информира дека неговата пратка е заглавена и каде е наведен линк на кој најверојатно се бара корисникот да внесе лични и финансиски податоци.

За разлика од претходниот пат, сега пораката е посодржајна, се наведува Пошта на Македонија како испраќач, но сепак повотрно има одредени граматички и правописни грешки какви што имаше и во претходните вакви пораки.

Бројот од каде се испраќа оваа порака е +60 што е појдовен префикс за азиската држава Малезија.

Во последните неколку месеци се случија десеттина вакви напади, по што измамени и финансиски оштетени беа стотици граѓани во Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЛУЃЕТО ВО ГАЗА МОЛАТ ЗА ЛЕБ: Половина…

Заменик-директорот на Светската програма за храна на…

(Фото) И Раде Штекли си замина од…

Раде Трајковски – Штекли кој преживеа два…

ПОСЛЕДНА ВЕСТ: После Турција, Палевски сакал да пребега…

Првоосомничениот Љупчо Палевски Палчо моментално се наоѓа…

Родители реагираат: Нема термини за ортопед, чекаат…

Родители реагираат дека нема термини за ортопед…

Алиев во посета на Србија: Гас за…

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев, денеска е…