(Фото) Во Кичево нема двојазичност – преминато е во еднојазичност: Патоказите испишани само на албански

t

Пред неколку дена првиот вицепремиер, Артан Груби, на неговиот Фејсбук профил објави дека полициските униформи ќе бидат двојазични, со што како што вели тој успешно е исполнета уште една мисија.

Таквото соопштение предизвика бурни реакции во јавноста, а партијата Левица најави дека ќе ги оспори двојазичните униформи пред Уставниот суд.

Твитер профилот “Кичевчанецот” има краток коментар во врска со двојазичноста.

“Во Кичево нема проблем со двојазичност. Преминато е во еднојазичност.” – напиша тој во опис на фотографиите на кои може да се видат знаци кои упатуваат на населени места во Кичево, но само на албански јазик.

https://twitter.com/zoreski/status/1503831436218056718?t=19fQ9D7EXfmDFa0tsg92fA&s=19&fbclid=IwAR1aH9G6uKJrxdEVhx7ekbSuCW5j0KcunEZuNiAYuqolpWNNzj3OMP-jet8

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Човек пронајден мртов по пожар во куќа…

На 09.12.2023 година во 04.45 часот, во…

Тешка сообраќајна несреќа кај кичевско: Едно лице…

Четириесет и деветгодишник починал возејќи кај кичевско…

X (Твитер) имал налог да ги предаде…

Американското Министерство за правда го објави налогот…

Елон Маск со драматично предупредување: Човештвото се…

Елон Маск на својата платформа Х (Твитер)…

(Фото) Хакиран Х (Твитер) профилот на синот…

Денес некој го имаше хакирано профилот на…