(Фото галерија) На Криволак воена вежба „Брз одговор 22“ сo 4.600 војници од осум држави

t

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов, присуствуваше на воениот полигон Криволак на теренскиот брифинг за воената вежба „Брз одговор 22“ („Swift Response 22“), што ќе започне викендов и којашто е досега најголемата вежба што се реализира во Македонија.

На настанот присуствуваше државниот врв и високи преставници на амбасадите и конзуарните претставници во државата, а секако и високи воени и државни претставници од земјите учеснички на вежбата.

На воениот полигон Криволак теренскиот брифинг за воената вежба „Брз одговор 22“ – претставуваше транспарентна демонстрација на заеднички одбранбено-безбедносни чекори за стабилна иднина на нашата држава.

Како што и посочи министерката за одбрана, Славјанка Петровска, вежбата има особено значење за нашата Армија во однос на споделување на знаења, способности и вештини, зголемување на интероперабилноста и оспособеноста за заедничко дејствување со сојузничките вооружени сили во изведување на овој вид на операции, како и демонстрирање на капацитетите на полигонот Криволак за изведување и на ваков вид на воени вежби, информираа од Министерството за одбрана.

Инаку, комплексната голема воена вежба „Брз одговор 22“ („Swift Response 22) којашто вклучува 4.600 војници, од осум држави – Северна Македонија, САД, Обединетото Кралство, Италија, Франција, Црна Гора, Албанија и Грција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се огласија од Белата куќа: Не се…

Белата куќа не се меша во ситуацијата…

(Видео) КАПА ДОЛЕ МОМЦИ: Организаторот ја скрати…

Кадетската репрезентација на Македонија обезбеди место на…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

(Видео) Меѓуетнички односи на ниво: Иссвиркан македонскиот…

Вчера вечер на Плоштадот "Скендербег" во Скопје…