(Фото) Директорот на СЗО ја промовира книгата на Бил Гејтс: Потполно се согласуваат за едно нешто

t

Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, во петокот ја пофали најновата книга на милијардерот и самонаречен „експерт за пандемии“ Бил Гејтс, изјавувајќи дека целосно се согласува со инсистирањето на софтверскиот тајкун дека „мораме да дејствуваме според лекциите на Ковид-19 и да иновираме за да можеме да испорачаме брзи, правични здравствени решенија за да се спречи следната пандемија“.

Службеникот за јавно здравје твитна фотографија од себе со книгата, означувајќи ја фондацијата Гејтс, средството за креирање политики за јавно здравје на основачот на Мајкрософт и еден од примарните финансиски добротвори на СЗО.

Иако Гејтс не е сертифициран медицински експерт – тој никогаш не го завршил факултетот, наместо тоа, се откажал за да го формира Мајкрософт со пријател од детството – неговото огромно богатство му овозможило ефективно да доминира со глобалната здравствена политика како најголем приватен придонесувач во глобалното здравствено тело, само зад американската влада во однос на финансирањето.

Евангелистот за вакцини со длабок џеб излезе на сцената на ТЕД говорот во Ванкувер во вторникот за да ги елаборира идеите претставени во книгата, насловена како „Како да се спречи следната пандемија“, која повикува на глобален тим за одговор на итни случаи од 1 милијарда долари, кој работи под паметен акроним GERM (Global Epidemic Response and Mobilization). Групата ќе биде составена од 3.000 лекари, епидемиолози, експерти за политика и комуникации и дипломати кои работат под раководство на СЗО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бил Гејтс, Илон Маск и Марк Цукерберг…

Највлијателните личности во технолошката индустрија поитаа на…

ГРУЕВСКИ ОБЈАВУВА НОВА КНИГА СО НАСЛОВ “ДОБРО…

Поранешниот премиер Никола Груевски на Фејсбук сподели…

Трамп кажа кога ќе биде објавена неговата…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го најави…

Бестселер во најава: Зеленски ќе објави книга…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски ќе објави…

(Фото) Директорот на СЗО ја промовира книгата…

Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом…