(Фото) Додека дивјаци пукаа кон народот, демонстрантите оставија цвеќе за полицијата пред МНР

t

Граѓаните и на вечерашниот протест повторно ја покажаа почита кон припадниците на полицијата.

Имено, грѓаните вечерва повторно по петти пат протестираат против францускиот предлог, а на припадниците на полицијата кои се задолжени за редот и мирот им поделија цвеќиња.

Инаку денеска додека демонстрантите поминуваа кај ТЦ Мавровка група Албанци со пиштоли и камења ги нападнаа луѓето кои протестираа. Од МВР соопштија дека еден од напаѓачите е приведен, а по еден се трага.

Инфомакс го поставува прашањето како со толкаво полициско присуство успеал да избега еден од напаѓачите и зошто додека тие пукаа полицијата ги гледаше без да реагира.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Киев: Демонстрантите во ЕУ ја блокираа помошта…

Полските превозници ја запираат испораката на гориво…

Косовската МНР: ЕУ да воведе санкции за…

Министерката за надворешни работи и дијаспора на…

Тупанчески, Жерновски и Насев нови амбасадори во…

Пред Комисијата за надворешна политика седум кандидати…

Лавров: Да се спречи израелско-палестинскиот конфликт да…

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров…

Блинкен разговараше со мароканскиот МНР: Мароко поддржува…

Насер Бурита, министер за надворешни работи, африканска…