(Фото) Македонската армија се модернизира: Пристигнаа 27 оклопни возила на пристаништето во Солун

t

Денеска на пристаништето во Солун, Република Грција, пристигна втората испорака од 27 „JLTV“ лесни оклопни возила во рамките на проектот „Набавка на лесни оклопни возила на тркала“.

Проектот „Набавка на лесни оклопни возила на тркала“ е започнат во 2019 година со склучување договори меѓу владите на Република Македонија и САД.

-Денеска на пристаништето во Солун, пристигна втората испорака од 27 JLTV лесни оклопни возила.

JLTV е едно од најсовремените оклопни возила во својата класа и Македонија има нарачано вкупно 45 возила JLTV-а, стои на страната на Македонска одбрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Собрание или џамија – верски обреди…

Повеќе од 200 години во развиениот Западен…

Конор Мек Грегор: Хабиб Нурмагомедов е терорист…

Конор Мек Грегор ги нападна Хабиб Нурмагомедов…

(Видео) Мајкл Даглас го моли Бајден да…

Мајкл Даглас им се придружи на се…

Разрешената директорка Бесија Иљази доби кривична

На 12.07.2024 Одделот за сузбивање на организиран…

Кривична пријава за поранешната в.д. организациска директорка…

Кривична пријава е поднесена против поранешната организациска…