Објавено на:

(Фото) Морничаво: Русите направиле масакар – Стотици украински знамиња се веат од гробиштата на загинатите војници во Харков

t

Украинските власти, вклучувајќи го и претседателот Володимир Зеленски, до коро кажува а дека „Нема загуби во украинската армија“ или дека тие се малубројни, а од друга страна спомнуваа големи бројки на мртви руски војници кои достигнуваа и до неколку илјади на ден.

Сцени во објективот на фотограф на Ројтерс покажаа дел од гробиштата во Харков, на кои може да се видат голем број гробови на украински војници.

Минатата недела советникот на Зеленски, Михаил Подољак изјави дека украинските сили губат и до 200 војници на ден, што е голема загуба, а исто така побара и повеќе оружје од западните држави за да ја победат Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трагедија: Десетмина загинати, меѓу кои и четири…

Десет луѓе, од кои четири деца денеска…

Официјално: Покрај хеликоптер испраќаме и војници како…

Владата на Република Македонија, во знак на…

Драма над Лас Вегас: Се судрија два…

Четири лица загинаа откако два авиона денеска…

Зеленски даде наредба: Милион војници да тргнат…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара од неговите…

Слабее ли западната медиумска пропаганда? Американски медиуми:…

Њујорк тајмс интервјуираше речиси дваесет украински војници…