(Фото) Наградно прашање – Во која држава се наоѓа Гостивар?: Во гостиварската болница известувањата напишани само на албански јазик, македонскиот, ако воопшто го има, е во втор план

t

Вријат социјалните мрежи откако се појавија фотографии од известувања во болницата во Гостивар.

Како што може да се види на фотографиите, известувањата се напишани исклучиво на албански јазик, а на оние што се напишани и на македонски, тој е во втор план, под албанскиот. Со ваквото постапување, на граѓаните кои не го познаваат албанскиот јазик им се ускратува правото да се информираат на службениот јазик на Република Македпнија, македонскиот јазик.


Се поставува прашањето во која држава се наоѓа Гостивар, зошто не се почитува Законот за употреба на јазиците, и зошто досега никој од надлежните служби не реагирал, ниту интервенирал поради ваквите провокации со кои се дискриминира населението и крши законот?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Малолетник избоде врсник во Гостивар

Вчера попладне, било пријавено дека малолетник со…

Земјотрес го стресе Гостивар

Земјотрес од 2.2 степени денеска го стресе Гостивар. …

БРУКА во Гостивар: Татко и син полицајци…

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар…

Се пожали директорот на штипската болница: Добвиме…

Штипската Клиничка болница за февруари добила безмалку…

Гостиварчанец фатен на граница со лажен Ковид…

Регионалниот центар за гранични работи Запад поднесе…