Објавено на:

(Фото) Паниката расте: Секој ден во Донбас умираат или се повредени до 1000 украински војници

t

Киев неочекувано призна огромни загуби.

Секој ден во Донбас умираат или се повредени до 1.000 украински војници.

Во просек од 200 до 500 од нив беа убиени, а многу други беа ранети, рече Дејвид Аракамија, шеф на фракцијата „Слуги на народот“, која сега се наоѓа во Вашингтон. Неговите зборови се цитирани од веб-страницата Axios.

Зеленски претходно изјави дека секој ден умираат од 60 до 100 украински војници. Тој број е значително зголемен во последните две недели, рече Арахамиа.

Политичарот вели дека Украина регрутирала милион луѓе во армијата и дека има можност да регрутира уште 2 милиони, за да има доволно сила да ја продолжи борбата во Донбас.

Она што ѝ недостига на Украина за да и се спротивстави на Русија се оружје и муниција.

„Нашата преговарачка позиција е всушност прилично слаба, не сакаме да седнеме на преговарачка маса доколку сме во таква позиција. „Мораме некако да ги свртиме работите“, рече Арахамија, наведувајќи ја потребата од контраофанзива на украинските вооружени сили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на…

Постојаниот претставник на Русија во ОН, Василиј…

Зеленски удри по Шолц: Не ни дава…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски остро го критикуваше…

Зеленски: Украина ќе ја изгуби војната против…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина…

Шефовите на дипломатиите на Британија и Франција:…

Министрите за надворешни работи на Велика Британија…

Јужна Кореа најави парична помош за Украина,…

Јужна Кореја ќе и обезбеди на Украина…