Објавено на:

(Фото) Ѓорѓиевски: После повеќе од половина век, Порупи добива нова водоводна мрежа!

t

Започнува изградбата на нова водоводна мрежа долга 1450 метри на ул. ,,Илија Ристевски” со краците во месноста Порупи во с. Драчево, информира градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски.

– Денес го промовираме овој проект, кој е шести од предвидените седум капитални проекти по повод роденденот на Кисела Вода.

Важноста на овој проект и неговата класификација како капитален, се огледува во фактот што постојната мрежа од која досега се снабдуваа жителите е стара повеќе од 60 години, односно е градена во време кога населеноста, а со тоа и потребите биле значително помали. Дополнително, големи проблеми се појавуваат поради притисокот што се јавува врз оваа водоводна мрежа бидејќи истата минува низ дворовите и куќите на жителите на оваа улица и краците што гравитираат кон неа.

До средината на август ќе заврши изведбата на новата водоводна линија долга 1450 метри со што населението ќе добие квалитетни и современи услови, какви што доликуваат на живеењето во 21 век.

Апелираме до граѓаните кои живеат во овој дел на селото Драчево за трпение и разбирање додека траат градежните работи, напиша Ѓорѓиевски на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гори автомобил во Драчево!

Инфомакс дознава дека вечерва гори автомобил во…

(Фото) Арсовска најави реконструкција на уште една…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска…

Вонредна вест: Тешка сообраќајна несреќа вечерва во…

Тешка сообраќајна несреќа на патот од Драчево…

Без вода корисниците од Драчево

Поради дефект на приклучна водоводен мрежа од…

Во одбрана на македонскиот идентитет, суверинитет и…

Во одбрана на  македонскиот идентитет, суверенитет и…