Објавено на:

(Фото) Почна “револуцијата”: Протести пред Врховниот суд на САД по одлуката да се укине безусловното право на абортус

t

Бројни активисти се собраа пред Врховниот суд на САД поради одлуката да е укине безусловното право на аборус.


Како што јави дописникот на РИА Новости, стотици луѓе се собраа пред зградата на највисокиот суд, луѓето продолжуваат да пристигнуваат во судот. Жените во мегафони бараат да им се даде право сами да одлучуваат, а не да се забрани медицинска процедура. Другите групи, напротив, ја поддржуваат одлуката на Врховниот суд, инсистирајќи на потребата да се зачува правото на живот.


Настанот се одвива мирно, а на местото на настанот дежураат значителни сили на органите на редот. Самиот Врховен суд беше однапред ограден со ограда од два метри.

Врховниот суд на САД во петокот го разгледа случајот Роу против Вејд од 1973 година и ги укина уставните гаранции за правото на прекинување на бременоста, што им овозможува на американските држави сами да ја регулираат оваа област, се вели во одлуката на судот.
Случајот Ро против Вејд од 1973 година им даде на жените право да абортираат без владини ограничувања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американска конгресменка: Бајден не треба да се…

Демократската конгресменка Каролин Малони, претседателка на Комисијата…

Се огласија од Белата куќа: Не се…

Белата куќа не се меша во ситуацијата…

“Глобал Тајмс”: Европа нема да ги жртвува…

Европа ги трпи последиците од украинската криза…

Нови провокации: Американски пратеници во посета на…

Делегација американски пратеници денеска пристигна во Тајван,…

Кисинџер: САД се на работ на војна…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер (99)…