Објавено на:

(Фото) Припадник на Азов ѝ го продал на осомничената за убиството на Дугина автомобилот со кој дошла во Русија?

t

Автомобилот на наводниот убиец на Дарија Дугина го продаде Украинецот Данил Шабан – неговиот број е наведен во огласот, тој е и припадник на Азовскиот полк, објавуваат руските медиуми сугерирајќи дека има поврзаност меѓу убиството и Азов.

Објавата се појави на 18 август на украинската веб-страница. Греј MINI Cooper понуден за купување за 14,5 илјади долари.

Во огласот се наведени бројот и името на продавачот – се вика Данил Шабан. Ќерката на Наталија Вовк, Софија, го има истото презиме.

Социјалните мрежи на младиот човек укажуваат дека тој живее во Мариупол и дека дипломирал на поморскиот институт Азов на Националната академија на Одеса, има 22 години. Сега неговиот профил е затворен.

Покрај огласот, Шабан се појавува во бројни публикации на украинските медиуми како припадник на Азовскиот полк – учествувал на пливачки натпревари како борец на овој полк. Зимава беше спомнат како регрут во нацистичка единица. Најверојатно се роднини на убиецот Дарија Дугин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Се огласија и од нацистичкиот баталјон…

Рано утрово експлозија одекна на Кримскиот мост…

Русите се пофалија: Уништени привремени пунктови на…

Повеќе од 130 милитанти на нацистичките формации…

(Фото) Припадник на Азов ѝ го продал…

Автомобилот на наводниот убиец на Дарија Дугина…

Ќе си лежат: Врховниот суд на Русија…

Врховниот суд на Русија, на барање на…

ОН се спремни да испратат инспекција во…

Портпаролот на ОН потврди дека организацијата е…