Објавено на:

(Фото) САД со децении финансирале истражувања за производство на биолошко оружје во Украина: Еве ги доказите

t

САД го финансираат истражувањето за патогени и биолошки оружја во Украина од 2005 година. – тврди Раша Тудеј.

Јавно достапен документ покажува договор од 15 милиони американски долари потпишан меѓу Министерството за одбрана на САД и Министерството за здравство на Украина за поддршка на истражувањето за истражување на биолошко оружје во Киев, Лвов и Одеса.

Владата на САД обезбеди материјали и обука за „кооперативно биолошко истражување, откривање и одговор на агенти за биолошки закани и подобрување на заштитата, контролата и одговорноста на биолошкиот материјал“.

Деталите беа задржани од јавно обелоденување, но „државните тајни на Украина“ требаше да бидат споделени со Одделот за одбрана на САД.

Пролиферација? Време е да се открие што навистина се случувало таму речиси две децении? – пишува рускиот медиум.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп му вети на Зеленски дека ќе…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп синоќа во…

Мицкоски се сретна со Зеленски во Лондон:…

Премиерот Мицкоски во Лондон се сретна со…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Си-Ен-Ен: На Трамп било пукано од три…

Според наодите од аудио вештачењето, за време…

Орбан го претставува планот за решавање на…

Мировниот план на унгарскиот премиер Виктор Орбан…