(Фото) Се сруши хеликоптер на австриската војска

t

Австриската армија се соочува со серија несреќи по превртувањето на тенкот „Леопард“ во кој загина војник, вечерва падна и хеликоптер „АБ-212“.
Хеликоптерот паднал во провинцијата Горна Австрија, а шест војници, членови на екипажот, успеале да го напуштат леталото.


„Воен хеликоптер АБ-212 се запали при слетување во областа Прамет/Фејцинг во Горна Австрија. Сите 6 патници можеа да излезат од авионот“, изјави Мајкл Бауер, портпарол на Министерството за одбрана, во четвртокот вечерта на платформата X.

Меѓутоа, австриските медиуми јавија дека еден војник е тешко повреден, а се јавува дека се повредени и останатите пет патници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европратеникот Шидер: Македонија може да напредува и…

Македонија може да напредува и да стане…

Се огласи српскиот амбасадор во Австрија: Во…

Не можеме да располагаме со информациите, со…

24 години ја силувал сопствената ќерка, си…

Австриски суд денеска соопшти дека ја поништил…

Австрија го задржува ветото за влез на…

Австрија го задржува своето вето за приклучување…

Тетовец зел над 10.000 евра за гелендери…

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Х.(34)…