(Фото) Со саати смрзнуваат пред Kовид амбулантите во Белград: Огромни редици за тестирање по празниците

t

И утрово се забележани огромни гужви пред Ковид амбулантата во Белград, на социјалните мрежи се шират снимки и фотографии од бескрајни редици, голем број луѓе со часови чекаат за преглед на студ и снег.

Долга колона утрово има и пред Ковид амбуланата во Железник. Се чини дека овде гужвите се вообичаени, бидејќи истото беше и минатата недела, кога новинарите на Блиц затекнале до 70 луѓе кои чекаат пред нив на преглед.


Најдраматично е утрово пред Ковид амбулантата во Нов Белград, каде колоните се формираа уште пред зори, па редот беше огромен и пред 6 часот, се вели во видеото објавено на социјалните мрежи.

Исто така, граѓаните известуваат дека колоните се пред амбулантата Ковид во Винча.

Да потсетиме, во Србија имаше нагло зголемување на бројот на заразени по новогодишните празници, а на 6 јануари го срушивме рекордот – тој ден за 24 часа имало 9.122 позитивни на корона вирусот, што е највисока досега во Србија.

Полни се и Ковид центрите кои работат нон-стоп, а има се повеќе гужви и пред детските клиники за ковид.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Омикрон сите ги затвори: Во Америка недостаток…

Малку повеќе од една третина од економистите…

Намален животен век и „мозочна магла“ по…

По прележување Ковид-19, може да дојде до…

Омикрон ја мобилизираше Германија – Сојузните држави…

Германскиот канцелар Олаф Шолц и премиерите на…

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот на коронавирус омикрон, кој би можел…

Ќе се скрати ли изолацијата? Кризниот штаб…

На почетокот на неделава се очекува да…