(Фото) Со саати смрзнуваат пред Kовид амбулантите во Белград: Огромни редици за тестирање по празниците

t

И утрово се забележани огромни гужви пред Ковид амбулантата во Белград, на социјалните мрежи се шират снимки и фотографии од бескрајни редици, голем број луѓе со часови чекаат за преглед на студ и снег.

Долга колона утрово има и пред Ковид амбуланата во Железник. Се чини дека овде гужвите се вообичаени, бидејќи истото беше и минатата недела, кога новинарите на Блиц затекнале до 70 луѓе кои чекаат пред нив на преглед.

Најдраматично е утрово пред Ковид амбулантата во Нов Белград, каде колоните се формираа уште пред зори, па редот беше огромен и пред 6 часот, се вели во видеото објавено на социјалните мрежи.

Исто така, граѓаните известуваат дека колоните се пред амбулантата Ковид во Винча.

Да потсетиме, во Србија имаше нагло зголемување на бројот на заразени по новогодишните празници, а на 6 јануари го срушивме рекордот – тој ден за 24 часа имало 9.122 позитивни на корона вирусот, што е највисока досега во Србија.

Полни се и Ковид центрите кои работат нон-стоп, а има се повеќе гужви и пред детските клиники за ковид.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МНР потврди дека македонска државјанка загинала во…

Министерството за надворешни работи и надворешна трговија…

Вучиќ го пречека Шолц во палатата „Србија„:…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Палатата…

Ќехаја: Македонија нема да го екстрадира Рамадани…

Амбасадорот на Косово во Македонија, Флоријан Ќехаја…

Детали за пукањето во Лозница: Пронајден косовски…

Министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави…

Бајден позитивен на Ковид

Претседателот на САД, Џо Бајден, се тестираше…