(Фото) Ја направија салата во коментари: Британската амбасадорка во Украина сподели фотографија од “палење на украински книги”

t

Британската амбасадорка во Украина, Мелинда Симонс, беше критикувана на интернет затоа што споделила фотографија од „горење“ на книги на украинскиот митинг во 2010 година, што изгледаше како да имплицира дека сликата ги прикажува неодамнешните настани поврзани со руската воена акција во земјата.

„Спалувањето на украинските историски книги не е денацификација. Спротивно е“, напиша Симонс на Твитер, пред револтираните коментатори да ја означат објавата како „дезинформација“ и „срамна“.


Се чини дека сликата доаѓа од 2010 година, кога проруските демонстранти одржаа состанок во Симферопол, Крим – тогаш Украина – и запалија неколку учебници по историја како дел од протестот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…