(Фото) Џонсон повторно во Украина: Ја посети Буча

t

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон пристигна во Украина, каде ги посети градот Буча и селото Бородјанка во Киевската област. Ова го пренесува украинското издание на Klymenko Time.

На мрежата се појавија фотографии и видеа од посетата на поранешниот британски премиер на Украина, на кои Џонсон е фотографиран на позадината на уништените згради.

Агенцијата УНИАН пишува дека покрај Буча, политичарот ја посетил и Бородјанка.

Весникот „Гардијан“ претходно пишуваше за плановите на Џонсон да ја посети Украина, истакнувајќи дека тоа може да му наштети на кредибилитетот на Риши Сунак како актуелен шеф на британската влада.

Самиот британски премиер го посети Киев во ноември. Таму тој се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски и му вети на Киев нов пакет воена помош од 50 милиони фунти.

Во октомври, британската влада најави испорака на проектили со среден дострел AIM-120 (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile, AMRAAM) во Украина за американските противвоздушни ракетни системи НАСАМС. Лондон, исто така, вети дека ќе спроведува курсеви за обука за украинските војници на секои четири месеци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…

Вашингтон Пост: Украина се мачи да најде…

Киев ја засилува граничната контрола додека десетици…

Путин: Раководството во Киев „полуде“

Прогонувањето на Русите од страна на украинските…

Шпанија издаде предупредување за финансирањето од ЕУ…

Финансиските ресурси на ЕУ за поддршка на…