Објавено на:

Франција го казнила Гугл со 250 милиони евра!

t

Француското тело за набљудување на конкуренцијата во средата соопшти дека го казнило Гугл со 250 милиони евра поради кршење на правилата на ЕУ за интелектуална сопственост во односот со издавачите на медиумите.

Google се обврза да не ги оспорува фактите во рамките на постапката за порамнување, соопшти надзорниот орган, додавајќи дека компанијата предложила и низа мерки за отстранување на одредени недостатоци, пренесува France24.

Казната е поврзана со спорот за авторските права во Франција за содржината на интернет во случај што беше покренат по жалбите на некои од најголемите француски медиумски организации, вклучително и агенцијата Франс прес (Франс прес).

Се чинеше дека спорот е решен во 2022 година, кога американскиот технолошки гигант ја отфрли својата жалба против првичната казна од 500 милиони евра изречена на крајот од големата истрага од страна на Autorite de la Concurrence.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон го покани Путин на „Денот Д“…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон го покани…

(Видео) Франција изгуби контрола над делови на…

Полицијата употреби солзавец и шок-бомби врз демонстрантите…

Ексклузивно писмо: Франција, Италија и Германија го…

Чекорите што ги презеде Косово не ги…

Макрон: Ако победи Русија, следната секунда не…

Способностите и дострелот на руските балистички ракети…