Франција е посветена на проширување на ЕУ со земји од Западен Балкан

t

Специјалниот делегат на Франција за Западен Балкан, Рене Троказ, ја заврши неколкудневната посета на Косово. За време на престојот во Приштина, францускиот дипломат се сретна со претседателот на Косово, Вјоса Османи, со премиерот Албин Курти и со вицепремиерот Бесник Бислими.

По завршувањето на неговата неколкудневна турнеја во Косово, Амбасадата на Франција во Косово излезе со соопштение за медиумите, каде меѓу другото се истакнува потребата од напредок во имплементацијата на Договорот Брисел/Охрид со конкретни чекори пред средбата на следното ниво. е нагласено високо во рамките на дијалогот Косово-Србија.

„За време на овие состаноци, Рене Троказ ја истакна посветеноста на Франција за проширувањето на ЕУ во регионот и нашата целосна поддршка за дијалогот олеснет од ЕУ. Франција сака да види конкретен напредок во имплементацијата на бриселско-охридските договори пред претстојните политички средби на високо ниво во Брисел“, се вели во коминикето на Амбасадата на Франција во Косово.

Троказ, освен со институционалните лидери на земјата за време на престојот во Косово, се сретна и со претседателот на Демократската партија на Косово, Мемли Красниќ, и со претседателот на Партијата на косовските Срби, Александер Јаблановиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

Украинскиот парламент го одобри клучниот закон за…

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека…

Орбан: ЕУ не треба да почне преговори…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Брисел…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…