Објавено на:

Франција испраќа тешко вооружување во Украина – ќе достават самоодни артилериски инсталации “Цезар”

t

Франција се приклучува на земјите коишто испраќаат тешко вооружување во Украина.

Француската армија на украинските сили ќе им донира самоодни артилериски инсталации „Цезар“ од 155 мм. Возилото е сериозно, но негативна страна му се лошите перформанси на тежок терен и при лоша заштита.

Се уште не е познато од колку вакви хаубици ќе биде составена пратката, а севкупно, француската армија поседува 76 единици.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ФРАНЦИЈА ПАРАЛИЗИРАНА: Народот се обедини и блокираше…

Демонстрантите лути на францускиот претседател Емануел Макрон…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

(Видео) ФРАНЦИЈА ГОРИ: Макрон го предизвика гневот…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…

Нов исклучок за Украина: Првпат ММФ ѝ…

Украина ќе добие финансиска поддршка (кредит) од…