Објавено на:

Француски воен брод пристигна во Египет за да ги лекува ранетите деца од Газа

t

Францускиот носач на хеликоптери „Диксмуд“ се закотви во Египет и би можел да започне со лекување на ранетите деца од Газа подоцна оваа недела, изјави министерот за одбрана Себастиен Лекорну.

„Диксмуд“ е првиот западен воен брод што се закотви во Египет од почетокот на конфликтот. Се закотви во понеделникот во Ел Ариш, на околу 50 километри западно од Газа.

– Го имаме овој брод кој е претворен во болница кој пристигна вчера. Има 40 кревети – изјави Лекорну за радио „Европа 1“.

Со две операциони сали, воениот брод може да ги лекува оние со помали рани пред да ги префрли во болниците на брегот.

Париз, исто така, стави на располагање 50 кревети во Франција за тешко ранети и болни деца во Газа, меѓу кои може да има и пациенти со рак.

Француските власти соопштија дека на бродот имало околу 22 цивилни лекари, вклучувајќи 16 хирурзи и шест педијатри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ердоган ги критикува САД бидејќи ја блокираа…

Невозможен е праведен свет со Америка во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Русија: Поплавувањето на Газа би било воено…

Претставникот на Москва во ОН го осуди…

Ќе изгласа ли Советот за безбедност на…

Советот за безбедност на ОН треба да…

Син на израелски министер убиен во Газа

Синот на израелскиот министер без ресор и…