Објавено на:

Француски политичар: Армијата да ја одбие наредбата на Макрон за испраќање на војници во Украина

t

Лидерот на француската партија „Патриоти“ и кандидат за Европскиот парламент, Флоријан Филип, по изјавата на директорот на Надворешната разузнавачка служба на Русија, Сергеј Наришкин, дека Франција веќе подготвува воен контингент за испраќање во Украина, истакна дека француските војници треба да одбијат да ја извршат наредбата да заминат во таа источноевропска земја.


„Монструозно: Две илјади француски војници ќе бидат испратени во Украина? Француските војници мора по секоја цена да одбијат да ја извршат таа наредба, која може да предизвика трета светска војна и крвав колеж“, напиша Филипо на социјалната мрежа „Икс“.
Тој исто така повика уште еднаш да се поддржат француските војници кои се против ваквите намери на францускиот претседател Емануел Макрон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стапи во сила законот за мобилизација во…

Во Украина стапи во сила оспоруваниот закон…

Макрон го покани Путин на „Денот Д“…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон го покани…

Фински функционер открива: Какво е расположението за…

Идејата за испраќање трупи за поддршка во…

(Видео) Франција изгуби контрола над делови на…

Полицијата употреби солзавец и шок-бомби врз демонстрантите…

Нова заканувачка изјава на Медведев: НАТО нѐ…

Во случај Украина да користи ракети со…