Фукујама: Ако западот не го сопре Путин во Украина, тоа ќе се прелее на Балканот

t

Ако Путин успее да ја стави под своја контрола Украина и западните сојузници не напраат ништо за да го запрат, тогаш тоа ќе има голем поширок ефект, бидејќи многу актери на Балканот би сакале да ја направат истата работа, вели американскиот философ и аналитичар Френсис Фукујама во неделното интервју за Радио слободна Европа.

-Мислам дека ако Путин успее на својот пат да ја стави под своја контрола Украина и успешно да ја искористи воената сила и западните сојузници не може да направат ништо за да го запрат тоа ќе има голем прелевачки ефект, бидејќи секако многу актери на Балканот би сакале да ја направат истата работа. Србите во Босна не се среќни со Дејтонската спогодба и сакаат да прогласат независност на Република Српска. Мислам дека ако тоа се случи само ќе ги охрабри. Од друга страна ако Алијансата е обединета и Путин не успее тоа најверојатно е добра работа и ќе го ограничи тој прелевачки ефект, но кога е во прашање војната навистина не може да се превиди кој ќе биде ефектот на долг рок од конфликтот, но ќе биде доста поинаку од она што луѓето си го замислуваа пред почнување на конфликтот, вели Франсис Фукујама- професор на Станфорд Универзитетот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ: Докажаниот криминалец Мицкоски е фатен со…

Докажаниот криминалец Христијан Мицкоски е фатен со…

(Фото) Арсовска им честиташе на победниците: Успешно…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, на…

(Видео) Ковачевски и Паунов “свртеле” 26 милиони…

Аферата броило значи само едно – трговија…

Гасот “секна”, научници предупредуваат: Следува невообичаено студена…

На европските земји можеби им претстои постудена…

21-годишна девојка физички нападнала полицаец во Скопје

На 01.10.2022 околу 24 часот пред угостителски објект на…