Функционери на Алијанса за Албанците се повикуваат во полиција – повикан Омер Ајдини

t

Омер Ајдини, претседателот на Младинскиот форум на опозициската Алијанса на Албанците, е поканет на информативен разговор во полицијата на Македонија.“ – објави весникот на албански јазик „Лајм“.

„Лајм“ ја пренесува објавата на Ајдини на фејсбук, откако ја добил поканата:

“Ме поканија на информативен разговор во Скопје. Не знам какви информации сакаат да добијат освен она што е веќе познато. Но, како и да е, утре ќе ги информирам за една работа: попусто се обидувајте да не исплашите! Не се плашиме од овој режим, затоа што сме на вистинската страна, на страната на народот!“

Инаку, Омер Ајдини во последно време се огласува со остри критики на адреса на актуелната власт, која тој во последниот настап во дебатна емисија на ТВ Алсат ја нарече „хибридниот режим на СДСМ – ДУИ“..

Извор:
Експрес.мк

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Протест на Независниот синдикат на полицијата пред…

Независниот синдикат на полицијата денеска организираше протест…

Спасовски: Полицијата стана една од најтранспарентните институции…

Полицијата стана една од најтранспарентните институции, со…

Страшно: Удрил полицаец со Ауди па побегнал

Полицијата го уапсила И.Ј.(40) од Струмица затоа…

Хаос во Охрид: Бугарин уапсен пред бугарскиот…

Лице од Софија, Република Бугарија со два…

Што знае дете што е калашников: Косовската…

Косовската полиција приведе двајца малолетни Албанци во…