Објавено на:

Хантер Бајден го нападна Илон Маск

t

Синот на американскиот претседател го нарече милијардерот „најглупавата паметна личност“ досега.

Хантер Бајден, син на американскиот претседател Џо Бајден, покрена сомнеж за интелектуалната острина на Илон Маск, тврдејќи дека милијардерот нема грижа за американската демократија и слободи. Бајден, исто така, го обвини Маск за ширење „дезинформации“ за неговиот личен живот и деловните зделки.

Овие коментари следеа еден ден откако американското Министерство за правда поднесе девет нови обвиненија поврзани со даноците против Бајден, тврдејќи дека водел „екстравагантен начин на живот“ додека затајувал данок.

Во интервјуто со музичарот кој стана подкастер Моби објавено во петокот, Хантер Бајден изрази загриженост дека критиките од десничарските клеветници може да ја загрозат неговата безбедност, наведувајќи го претходниот напад врз сопругот на конгресменката Ненси Пелоси, Пол, каде што напаѓачот го споменал Бајден како потенцијален цел. Според 53-годишникот, некои луѓе почнале да го гледаат како „олицетворение на злото“ поради неговите наводни неправилности што кружеле во медиумите, особено во медиумите поврзани со политичката десница.

Бајден тврди дека фигурите како Маск ги засилуваат наративите што му штетат на неговата репутација.

„Една работа за Илон Маск за која сум сигурен е дека има уште едно многу оштетено човечко суштество“, му рекол синот на претседателот на Моби, нарекувајќи го милијардерот „најглупавата паметна личност што мислам дека светот некогаш ја познавал“.

Адвокатот по професија продолжи да рече дека „Елон Маск не се грижи за проклетиот прв амандман… На Елон Маск не му е грижа за демократијата; На Елон Маск не му е грижа за нашата слобода да гласаме“.

Одговарајќи на овие забелешки на X (поранешен Твитер) истиот ден, претприемачот одговори: „Токму за каква „дезинформација“ зборува?

Маск се потсмеваше: „Човекот снимил толку многу видеа како прави криминал што треба да добие награда за кинематографија! – очигледна референца на повеќе видеа и фотографии од Хантер кои се појавија во текот на изминатите неколку години, кои го прикажуваат како поминува време со проститутки и како пуши крек кокаин.

Во меѓувреме, судските документи сугерираат дека помладиот син Бајден бил „ангажиран во четиригодишна шема да не плати најмалку 1,4 милиони американски долари самопроценети федерални даноци што ги должел за даночните години од 2016 до 2019 година“.

Во соопштението за печатот се нагласува дека неговиот приход ќе му овозможил да ги плати даноците, но дека тој наводно ги расфрлал парите на „дрога, придружба и девојки, луксузни хотели и имоти за изнајмување“, меѓу другото. Обвиненијата вклучуваат три кривични дела и шест прекршочни даночни прекршоци, кои потенцијално ќе доведат до максимална казна од 17 години доколку бидат осудени по сите точки од обвинението.

Покрај даночниот случај, Хантер Бајден се соочува со уште еден правен предизвик поврзан со наводите за лажење за неговата употреба на дрога при купување огнено оружје. Тој се занимавал и со претходни прекршочни пријави за даноци.

Комбинацијата на правни прашања го стави синот на претседателот под значајна јавна контрола.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп: Бајден со политичкиот прогон врз мене…

Рускиот претседател претходно изјави дека обвинението за…

Американскиот Конгрес изгласа почеток на процедурата за…

Домот предводен од републиканците усвои републиканска резолуција…

Бајден повторно фатен како чита одговори на…

Американскиот претседател Џозеф Бајден, за време на…

Најнова вест: Спикерот Мајк Џонсон изјави дека…

Спикерот Мајк Џонсон изјави дека Домот денеска…

Бајден вети 200 милиони долари за Украина…

Американскиот лидер го повика Конгресот да донесе…