Хан: Германија нема време да разговара за буџетот на ЕУ

t

Владата на Олаф Шолц е премногу занесена во домашните проблеми во моментов, изјави комесарот за новинарите.

Германската влада не можеше да учествува во дискусиите за финансиите на ЕУ, изјави пред новинарите комесарот за буџет на блокот, Јоханес Хан. Берлин е премногу загрижен за домашните прашања за да му посвети ресурси на Брисел, додаде тој.

Претходно оваа година, Германија – заедно со неколку други земји-членки – се спротивстави на барањето на Европската комисија за дополнителни 66 милијарди евра (72 милијарди долари) за покривање на неочекуваните трошоци, сугерирајќи дека Брисел наместо тоа треба да ги намали другите области од својот сегашен буџет.

Кабинетот на германскиот канцелар Олаф Шолц се бори со огромен фискален недостаток дома, откако Уставниот суд минатиот месец му забрани да пренамени 60 милијарди евра (65 милијарди американски долари) неискористени средства останати од пандемијата „Ковид-19“.

Во извештајот од петокот, Политико го цитираше Јоханес Хан дека „најголемиот проблем е што Германија е толку расеан од домашните прашања што буквално не наоѓаат време да се занимаваат со“ финансиите на ЕУ.

Официјалниот претставник тврди дека Берлин, како „најголема економија во Европската унија“, има „особена одговорност“ и дека без учество на Германија „нема да дојдеме до договор“.

Комесарот, исто така, ги отфрли предлозите претходно дадени од група земји-членки предводени од Германија, кои го повикаа Брисел да ги прераспредели постоечките средства за финансирање на новите приоритети. Хан објасни дека тоа ќе биде тешко да се спроведе во пракса, бидејќи буџетот на ЕУ веќе е во минус.

Се очекува ова прашање да доминира на агендата на самитот на Европскиот совет на 14-15 декември.

Дополнителните средства што Европската комисија сака да ги обезбеди, меѓу другото, ќе одат во Украина, со предвидени грантови од околу 17 милијарди евра.

Минатиот месец, украинскиот министер за финансии Сергеј Марченко предупреди дека на Киев ќе му биде потребна финансиска помош од почетокот на 2024 година за да се пополни проценетиот буџетски недостиг од 29 милијарди долари, во спротивно може да банкротира.

Исто така во ноември, Ројтерс цитираше неколку анонимни дипломати кои велат дека некои земји-членки, вклучително и Германија, изразиле сериозни сомневања за плановите на Брисел да издвои околу 20 милијарди евра (21,4 милијарди долари) за воена помош за Украина во следните четири години. Еден функционер тогаш им рече на новинарите дека „веројатноста за усвојување на првичниот предлог на [шефот за надворешна политика на ЕУ, Џозеп] Борел опаѓа“.

Кон крајот на минатиот месец, германскиот министер за финансии Кристијан Линднер рече дека неговата земја се соочува со празнина од 17 милијарди евра (18,66 милијарди долари) во буџетот за 2024 година по одлуката на Уставниот суд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран со…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…

Украинскиот парламент го одобри клучниот закон за…

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека…

Анкета: 82% од Германците не ја одобруваат…

Олаф Шолц има најнизок рејтинг на одобрување…

Германската партија во подем е прогласена за…

Безбедносните служби во Саксонија тврдат дека AfD…