Хаос во САД: Се појави видео од урнатиот воен авион Ф – 35Ц

t

На социјалните мрежи се појави ново видео за кое се тврди дека го прикажува падот на најмодерниот американски авион Ф-35Ц при слетување на носачот на авиони „Карл Винсон“ во Јужното Кинеско Море.

Скап „невидлив“ авион Ф-35Ц на 24 јануари се урна на палубата на носачот на авиони, а пилотот се катапултирал. Во несреќата се повредени пилотот и шестмина морнари.

Новата снимка најверојатно ја направил еден од екипажот на носачот на авиони од екранот за видео надзор.

На него се гледа како F-35C се приближува до носачот, а во еден момент контролорот на летот му вика на пилотот да се откаже од слетувањето и да го прелета носачот. Тогаш авионот, чиј пилот веројатно погрешно го проценил аголот на слетување и ја намалил височината прерано, паднал на палубата и удрил во моторите и опашката на делови од бродот.

При судирот делови од авионот паѓаат од авионот, се ротира, доаѓа до пожар, а пилотот се катапултира.

За среќа, при катапултот, пилотот полетал кон морето, и бил во опасност да удри во командниот мост.

Авионот се лизна од палубата и падна од бродот во морето. На видеото потоа се гледа како екипажот брза да го изгасне пожарот што избувна.

Претходно се појави уште едно видео од падот на овој авион, чија автентичност ја потврди и американската морнарица која се уште не се огласи во врска со новото видео.

Линк до видеото:

https://t.me/sputniksrbija/10053

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД го предупредија Додик: Ако повторно го…

Американската амбасада во Босна и Херцеговина во…

Османи: Ќе работам за укинување на визите…

Кандидатот на Европскиот фронт, Бујар Османи, вети…

(Видео+документи) Што бара на иста маса Панче…

ВМРО-ДПМНЕ и техничкиот министер за внатрешни работи…

САД очекуваат Македонија да го одржи духот…

САД очекуваат Македонија да го одржи духот…

Бајден: Пристапот на Нетанјаху во Газа е…

Пристапот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон…