Објавено на:

Харадинај: Одлуката за укинување на динарот му штети на Косово!

t

По повод денешната рунда од дијалогот во Брисел, на која тема повторно беше одлуката на Централната банка на Косово, претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, посочи дека косовските власти со одлуката да го укинат динарот, импровизираат и ѝ нанесуваат штета на косовската страна во дијалогот, наместо да се фокусираат на спроведувањето на француско-германскиот план што, како што оценува, ќе ја отвори вратата на Приштина, и понатаму кон Советот на Европа. , и кон ЕУ и НАТО.
Тој посочи дека одлуките на актуелната Влада на Косово не носат никакво подобрување на граѓаните, туку само ги загрозуваат односите со сојузниците, пренесува Економија онлајн.

„Тоа не е нешто ново, за жал, тоа се претежно импровизации на владата, така што не е нешто сериозно и не носат вистински резултати. Можете да видите дека горчината на нашите сојузници расте токму поради овие постапки на владата“, истакна Харадинај.

Претседателот на АБК смета дека Косово треба да се фокусира на имплементација на француско-германскиот план, а прашањето за динарот отвора простор Србија да биде супериорна страна во дијалогот.

„Сметам дека треба да се фокусираме на главната тема, а тоа е имплементација на договорот познат како француско-германски план, се разбира со преземените обврски, бидејќи доколку ги спроведеме овие обврски на Советот на Европа, кандидатурата за ЕУ и НАТО ќе си одат. Ќе останеме заглавени во прашањето за динарот. Ова не уназадува и отвора предности за Србија. Реално, Србија го користи прашањето за динарот против Косово“, рече Харадинај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И во Бугарија како кај нас: Претставничката…

Бугарскиот премиер Димитар Главчев испрати писмо до…

Ужас во Србија: Сам се пријавил дека…

Извесен Д.Д.(53) од Земун денеска без претходна…

Косово стана придружна членка на Парламентарното собрание…

Косово стана десеттата придружна членка на Парламентарното…

Завршен пописот во Косово: 200.000 луѓе помалку…

Според податоците од пописот, се очекува на…

Курти: Пописот во Косово е успешен

Косовскиот премиер Албин Курти го изрази своето…