Хил: На маса не е признавање на Косово, туку нормализација на односите!

t

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во интервју за Јурон Њуз Србија изјави дека за време на дијалогот меѓу Белград и Приштина не е на маса признавањето, туку нормализацијата на односите, додавајќи дека тоа што е на маса им е познато на двете страни и дека Србија суштински прифатила тоа.


На прашањето за пораките кои доаѓаат од водечките европски земји како Италија, Германија и Франција, во кои се споменува де факто признавањето, Хил вели дека дефинитивно треба да се води сметка за изборот на зборови, но и дека САД го сфаќаат како приказна за нормализација на односите.

„Дефакто всушност значи дека тие сакаат некаков процес на нормализација. Знам дека зборовите се важни. Зборовите се особено важни во време на избори. Сепак, не сакам да навлегувам во игри со зборови. Она што го велам е дека она што е на табелата им е позната на двете страни. Србија во суштина го прифати она што е на неа. Постои разбирање да се оди напред и тоа се заснова на овие договори. Ќе има прашања како да се осигура дека овие договори се јасни и дека дека редоследот на обврските на двете страни е подеднакво јасен.Искрено мислам дека има голем напредок, но ова прашање мора еднаш засекогаш да се реши, тоа е во интерес на Србија и Косово“, рече Хил.

Тој вели дека европските претставници во однос на односите меѓу Белград и Приштина инсистираат на нормализација на односите, а не на признавање и дека тоа не е на маса. Тој додава дека дијалогот е многу важен за идниот живот на луѓето во Косово.

„Пред сè, она што е на маса, се разбира, не е признавање. Она што е е нормализација. Исто така мислам дека ситуацијата мора да се нормализира. Луѓето на северот на Косово мора да се разбудат наутро знаејќи каков ќе им биде животот Мора да има можност луѓето да патуваат каде сакаат. Мора да има разбирање за сите овие прашања“, рече тој.

Хил додава и дека работата на специјалниот претставник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак е многу тешка и верува дека посветено работи на тоа.

„Не сакам да му ја отежнувам работата уште повеќе, бидејќи тоа е една од најтешките работи во светот. Мислам дека навистина се обидуваат да постигнат одреден напредок. Исто така мислам дека она што Европската унија го сигнализира е дека тие внимателно го следат напредокот на дијалогот, затоа што тие ќе напредуваат за да го одредат напредокот по прашањето за потенцијалното членство во Европската унија“, додаде амбасадорот.

За поглавјето 35 и настаните во Бањска

Коментирајќи ги нацрт-заклучоците од претстојниот самит, наведуваат дека во него се вели дека Советот бара од Европската комисија и од високиот претставник итно да му предложат на Советот измени на критериумите за поглавјето 35 од пристапните преговори, што би имплицирало дека Брисел Договорот и неговиот охридски анекс стануваат дел од интегративниот процес за членство во ЕУ, велат од HIl дека САД секако ги поддржуваат аспирациите на Србија да стане дел од европскиот блок.

„Мислам дека Србија би била добра членка на Европската унија. Каква е структурата на членството… Претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен беше многу јасна. Таа е заинтересирана за Србија, која може да стане членка, што може да придонесе за силата и безбедноста на Европската унија.Се надевам дека во 2023 година, која на многу начини беше тешка година, всушност постигнавме одреден напредок и дека ќе видиме ситуација во која ова долго чекање и овој период во кој не се знае како ќе изгледа иднината, дека работите ќе бидат појасни додека се движиме во 2024 година“, вели Хил.

Хил смета дека имплементацијата на договорот е клучна, како и дека ЕУ многу внимателно ќе го набљудува прашањето за нивно спроведување.

„Мислам дека тоа ќе се следи внимателно, внимателно. Сепак, зборувајќи како некој што се занимавал со договори, можам да кажам дека понекогаш полесниот начин е да се постигне договор. Тешкиот дел е како да се редат барањата на двете страни. Мислам дека има многу работа што треба да се заврши, се надевам дека може да се постигне некаков напредок. Но, едно, кога сте преговарач, посредник како во овој случај г-дин Лајчак, последното нешто што ви треба е американскиот амбасадор да ви даде предлози на Еуроњуз што да правите“, изјави тој.

Тој, исто така, додава дека САД го поддржуваат тоа што го прават Европејците, тој смета дека тоа е во интерес на сите. Тој вели дека се надева дека ќе постигне договор што е можно поскоро.

Хил во интервјуто изјави дека настаните во Бањска на одреден начин го оштетиле дијалогот и доведоа до нови тензии меѓу Белград и Приштина.

„Беше многу штетно за сите инволвирани. Имаше загуба на животи, што е страшно. Мислам дека довербата, која беше тешко стекната во овој процес, дополнително беше нарушена поради Бањска“, рече тој.

Како што додава тој, сега е потребно да се разјаснат сите прашања околу ова прашање, како и да се работи на тоа во иднина да не се повторат слични или исти работи.

„Мора да се случат неколку работи. Прво, треба да биде јасно што се случило, кој е одговорен за тоа. Второ, мислам дека тоа е многу, многу важно. Мора да има посилен механизам, поголема способност да се осигураме дека ова не се случува.Знаете, целиот овој процес на дијалог е многу кревок и мислам дека уште Бањски и повеќе инциденти од тој вид, трагични настани како оние што се случија на 24 септември…

Едноставно е премногу да се одржува овој дијалог. Мислам дека е исто така важно да се разбере дека Србија ќе мора да продолжи со овие барања во рамките на планот за раст и има многу такви барања кои мора да се придвижат напред. И трето, како што веќе зборувавме, напредокот мора да продолжи по прашањето на дијалогот, кој е клучен. И искрено, само така ќе се реши ова прашање – во процесот на дијалог со посредство на Европската унија“, рече Хил.

„Би сакал Србија да ги реализира своите аспирации“

Што се однесува до надворешната политика на Србија, Хил изјави и дека Србија многу и помага на Украина, која речиси две години е во војна со Русија. Впечатокот, вели, е дека не се зборува премногу, туку дека соработката меѓу овие две земји е многу видлива.

„Мислам дека Србија и Украина отсекогаш имале добра историја. Само оваа година двајцата претседатели се сретнаа три пати. Првата дама на Србија отиде во Киев на конференцијата на првите дами на светот. Имаше и украинска делегација од Стопанската комора и постигнаа Меморандум за разбирање со српската делегација.Тоа се случуваат и други работи и се на се, мислам дека тоа говори за тоа дека Србија и помага на Украина и ние тоа многу го цениме“, рече Хил. .

Осврнувајќи се на фактот дека Србија не се движи по својот европски пат и дека има две причини за тоа: непочитување на санкциите кон Русија и ненормализација на односите со Косово, Хил вели дека ова прашање пред се треба да се насочи. на адреса на европските претставници, но дека САД секако би сакале Србија да ги оствари своите аспирации.

„Очигледно е дека кога Европа ги разгледува членките, таа гледа на усогласеноста и на тоа прашање воопшто. Но, навистина не е на Американецот да сугерира како ќе изгледа. Мислам, ние секако би сакале да ја видиме Србија како може да ги реализира своите аспирации за влез во Европската унија. Ние би сакале да го видиме тоа. Мислам дека тоа е во интерес на сите и се надеваме дека овие прашања можат да се решат. Сепак, не сакам да се ставам во позиција дека Србија треба да да се усогласат или тоа треба да го направи Европската Унија. Европејците мора некако да се усогласат со тоа каде е Србија. Тоа е прашање за граѓаните на Србија, дали сакаат да влезат во Европската унија. Ако сакаат, мислам дека Европската унија беше јасна што треба да направи Србија“, рече тој.

„2024 година е изборна година. Избегнувам да бидам вмешан во внатрешните работи на Србија, но избегнувам да бидам вмешан во нашите внатрешни работи, бидејќи ги застапувам американските граѓани во Србија. Но, да, сосема сте во право, тоа создава дополнителен товар на целиот процес. Мислам дека затоа сите чувствуваат дека темпото треба да се забрза. Нема повеќе изненадувања, точно знаеме што е потребно. Се работи за да се дојде до план за имплементација кој вклучува секвенционирање. Мислам дека тоа е сосема изводливо и дека никакви избори, без разлика дали се во САД или на кое било друго место, не треба да имаат никаква врска со тоа“, рече Хил.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…