Објавено на:

Холандски експерт: ЕУ не почна преговори со Македонија, прво треба промена на Устав!

t

Холандскиот експерт за балкански, евроазиски и трансатлански прашања и консултант во Одделот за Западен Балкан на Генералниот директорат за надворешни политики на ЕУ, Раиниер Јарсма на „Твитер“ алармираше дека лажна вест е дека Македонија ги почнала преговорите со Европската унија.

Многу портали известуваат дека ЕУ „отвора пристапни преговори“, но тоа не е случај за Македонија. Всушност, отворањето на пристапните преговори сè уште зависи од промената на Уставот на земјата, за што нема двотретинско мнозинство, пишува Јарсма.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Следува пресврт на настаните? Русија е подготвена…

Русија останува подготвена да преговара со Украина,…

Филмски грабеж во Холандија: Срби го украле…

Холандските истражители интензивно трагаат по петмина маскирани…

Ковачевски вели од нас зависи кога ќе…

Секое одложување или блокирање на носењето на…

(Видео) Протестите продолжуваат: Земјоделците во Холандија ги…

Земјоделците во Холандија прскаат ѓубриво и сено…

Ковачевски: Ги започнавме преговорите со чист македонски…

Преговорите за полноправно членство со ЕУ ги…