Објавено на:

Хорор свадба во Узбекистан: Затруени се 53 лица од кои 13 деца

t

На свадба во регионот Бухара во Узбекистан отруени се 53 лица, меѓу кои 13 деца, соопшти денеска прес-службата на регионалното Министерство за здравство. Болниците во регионите Бухара и Вабкент рано утринава почнаа да примаат луѓе кои се пожалија на болки во стомакот, повраќање и слабост, пренесе РИА Новости.

Во болница се пријавиле вкупно 53 лица, меѓу кои 13 деца, сите биле гости на свадбата“, се вели во пораката објавена на регионалниот канал Телеграм.

Како што соопшти прес-службата, итно биле повикани сите вработени лекари, како и специјалисти од регионалната инфективна болница да дојдат во болниците.

На сите пациенти им била дијагностицирана „акутна дијареа, болки во желудникот предизвикани од труење со храна“ и им била дадена инфузија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хорор свадба во Узбекистан: Затруени се 53…

На свадба во регионот Бухара во Узбекистан…

Средба помеѓу Путин и претседателот на Узбекистан…

Претседателот на Узбекистан Шавкат Мирзијојев пристигна во…

(Видео) Лидерот на ДУИ расположен и во…

Али Ахмети на свадба кај семејството Буши…

(Видео) Милионерска свадба во струшко ја шокираше…

Необично видео беше објавено на социјалните мрежи.…

Трагедија: Се преврте автобус кој се враќал…

Најмалку 10 лица загинаа денеска, а 11…