Објавено на:

Хрватска има еден милион пензионери, се намалува бројот на економски активни лица

t

Податоците од пописот за 2021 година покажаа дека во Хрватска има еден милион пензионери и нешто повеќе од 200.000 студенти и дека бројот на економски активни лица е намален за 4,5 отсто, но бројот на неактивни лица е намален за 12,7 отсто.

Од вкупно 3,3 милиони жители над 15 години активни се 1,7 милиони или 51,7 отсто, а неактивни 1,6 милиони или 48,3 отсто, според списокот според кој учеството на вработените во активниот дел од населението 94,8 отсто, а 5,2 отсто од невработените, пренесува SEEbiz.

Учеството на жените во активното население е нешто помало од учеството на мажите и изнесува 48 отсто, додека нивното учество во работниот дел од населението е 47,9 отсто.

Бројот на вработени во однос на вкупниот број на лица на возраст од 15 и повеќе години изнесува 48,9 отсто.

Од вкупниот број неактивни лица има еден милион пензионери (63,5 отсто), меѓу кои 55,5 отсто се жени, додека 202.700 или 12,7 отсто се ученици и студенти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маж ја ранил сопругата, ја убил нејзината…

Две мртви лица се пронајдени во семејна…

(Видео) Мециновиќ: Ние сме за протекционистичка економија,…

Левица е за протекционистичка економија, вели во…

Хрватите се жалат: Црешите се поскапи од…

Хрватите се жалат дека црешите се прескапи,…

Пленковиќ ги собра потписите и го доби…

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ ги прими…

Од полноќ поевтинуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и…