Објавено на:

Хрватска очекува поголем економски раст од просекот на еврозоната за 2024 година

t

Економијата на еврозоната веќе некое време е на работ на рецесија, но конечно се појавуваат првите знаци на закрепнување. Се очекува Европската централна банка да ги намали клучните каматни стапки, што треба да го поттикне растот, иако тоа најверојатно ќе биде бавно.

Хрватска постигна побрз раст на БДП благодарение на фондовите на ЕУ и јавните инвестиции, додека потрошувачката и извозот на услуги се очекува да продолжат да растат, пренесува Seebiz.

Очекувањата на деловниот сектор се нешто подобри, а донекаде закрепнуваат услугите и личната потрошувачка, кои беа погодени од зголемената инфлација. Инфлацијата сега се намалува, иако платите пораснаа, па има благ оптимизам. Ако БДП на еврозоната наскоро почне да расте, тоа ќе биде добро и за хрватската економија.

Фондовите на ЕУ и јавните инвестиции, заедно со личната потрошувачка, беа најголемиот двигател на хрватскиот раст минатата година, кој сепак е многу побрз од просекот во еврозоната. Последната проекција на ЕЦБ за оваа година за еврозоната предвидува раст од 0,6 отсто во еврозоната, додека според гувернерот на Хрватската народна банка Борис Вујчиќ, прогнозата за раст на Хрватска ќе биде 3,2 отсто.

Фондовите на ЕУ дојдоа во Хрватска во вистинско време бидејќи нивниот придонес во БДП, преку растот на инвестициите, делумно го компензира слабиот раст во еврозоната и падот на странската побарувачка во сегментот на стоковен транспорт. Потрошувачката во Хрватска веројатно ќе продолжи да биде силен двигател на растот, иако се очекува растот на платите да забави.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маж ја ранил сопругата, ја убил нејзината…

Две мртви лица се пронајдени во семејна…

Хрватите се жалат: Црешите се поскапи од…

Хрватите се жалат дека црешите се прескапи,…

Пленковиќ ги собра потписите и го доби…

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ ги прими…

Навала од странски работници во Хрватска! Се…

Во периодот јануари-март 2024 година, во ХЗМО…

Милановиќ: Хрватска е дното на ЕУ, само…

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ денес присуствувал…