Објавено на:

Хрватскиот претседател се најде на црната листа на украинските националисти

t

Шпиони, свештеници, обвинители, новинари, виновни и невини подеднакво, беа осудени како проруски соработници на црната онлајн листа на Украина.

Некои од оние наведени во онлајн базата на податоци на „Миротворец“ можеби биле вклучени во воени злосторства во источна Украина или во пропагандна војна, но многу други не направиле ништо освен што биле политички бесчувствителни или едноставно користеле погрешен формулација, пренесува лондонскиот Тајмс.

Сепак, на сите им суди скриена комисија, обвинувајќи ги за „акти против националната безбедност на Украина“ и објавување на нивните податоци, заедно со наводните злосторства што ги извршиле, додава весникот.

Додека расте заканата од руска инвазија, антагонизмите се зголемуваат, па дури и личности со име, углед и позиција не се имуни да завршат на списокот со обвиненија на Миротворец, украински националистички сајт.

Тајмс ја објави својата статија за црната листа на Украина два дена пред хрватскиот претседател Зоран Милановиќ да ја објави.

Таму е обвинет за хуманитарна агресија врз Украина, помагање на руската агресија, дистрибуирање руска пропаганда и поддршка и оправдување на руската агресија врз Украина.

Причина беа зборовите на Милановиќ дека Хрватска на никаков начин нема да се вклучи во кризата доколку таа ескалира и дека таму нема да има свои војници. Тој, исто така, посочи дека за Украина нема место во НАТО и дека ЕУ поттикнала „државен удар“ во Украина, со што во 2014 година беше соборен прорускиот претседател Виктор Јанукович.

Украинското Министерство за надворешни работи во средата ја покани на разговор хрватската амбасадорка во Киев, Аница Џамиќ, со цел да протестира против изјавите на претседателот, кои, пак, позитивно одекнаа во Русија.

Вклучувањето на Милановиќ во списокот го потврди и заменик портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Алексеј Зајцев на редовната прес-конференција во четвртокот.

На списокот на Миротворецот има дури 187.000 имиња. Меѓу нив не се само воени злосторници и агенти на руската разузнавачка служба ФСБ, туку и основачот на Пинк Флојд, Роџер Волтерс, кој пред три години изјави дека Русија полага повеќе права на Крим отколку Украина.

Белоруската писателка Светлана Алексиевич, нобеловка и критичарка на Кремљ, заврши на листата само затоа што спомена дека некои етнички Украинци им помогнале на нацистите да ги прогонуваат Евреите.

На списокот има и петстотини украински државни службеници, етнички Унгарци кои добиле унгарски пасоши. Причината – Украина забранува двојно државјанство, а Миротворецот таквиот чин го смета за предавнички.

„Проблемот што го имавме тогаш, го имаме и сега. Поранешни полицајци, поранешни војници и некои политички фигури сè уште имаат проруски ставови. Некои се преселиле во источна Украина или Русија. Некои се меѓу нас. Немавме официјална база на податоци со нивните имиња. Беше формиран Миротворец за да ја пополни празнината“, изјави креаторот на листата за Тајмс.

Неколку луѓе беа убиени откако нивните имиња и адреси се појавија во базата на податоци на Миротворец, вклучувајќи ги и личните адреси. Од Миротворец тврдат дека нема врска меѓу тоа, но додава дека се работело за „непријателите на Украина“ и дека никому нема да му недостасуваат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кочо Анѓушев ја заокружи милијардата која Мицкоски…

Зборовите "јадете колачиња" во "Ако немате леб,…

(Видео) Патници скокаа од авион, чад се…

Инцидентот се случил вчера непосредно пред полетувањето…

Во Скопје една цена, а во другите…

Скопје е најскап град за храна во…

Каде има најмногу снег во моментов во…

Во Берово и на Попова Шапка утрово…

(Видео) Ново видео од тик-токерот Вучиќ, овојпат…

Само еден месец е отворен профилот на…